Копринус-МРЛ

Копринус-МРЛ

1.500 ден.1.275 ден.
Шифра на производ: 0016
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Оваа широко-распространета габа кај нас народно е позната како Мастилавка. Таа е јадлива и необична печурка бидејќи се менува во црна и самата се раствора во тек на неколку часа откако ќе биде собрана или откако ќе пушти спори. Се јаде пред капите да се растворат до мастило. Течноста што ја испуштаат може да се користи за боење волна, ткаенини или хартија, а ја користеле и за пишување.

Копринус-МРЛ е 100% органска биомаса, што значи дека содржи млад плод и мицелиум. Биомасата овозможува ензимите и бета-глуканите да се отпорни на стомачните протеолитски ензими. Дејството на биомасата соодветствува на природна печурка.

Копринус-МРЛ е богата со минерали (калиум, калциум, железо, многу магнезиум, бакар, цинк, малку натриум), ванадиум, вит. Ц, вит. Б1, Б3, 20 слободни аминокиселини, меѓу кои се присутни сите осум основни аминокиселини, полисахарид фукогалактан, големи количини на лектини и антиоксидантот L-ерготионеин.

Потврдени ефекти од студии:

·      Благо намалување на шеќерот во крвта и по 10 часа по употребата на печурката; значително намалување по 11 дена

·      Подобрена толеранција на глукоза

·      Спречува зголемување на телесната тежина

Во традиционалната кинеска медицина се применува и за подобрување на варењето, како и за хемороиди.

Хипогликемичните својства се должат на содржаниот ванадиум. Солите на ванадиумот го имитирааат дејството на инсулините; затоа ванадиумовите соединенија се испитувале како потенцијално орално-активна замена за инсулин. Покрај тоа што се намалува шеќерот во крвта, се намалува и глико-хемоглобинот, HbA1c.

Анти-туморските својства се идентификувани кај:

- рак на дојка, особено кај естрогенски независниот тип (ER-), за кого не постои ефикасна терапија. Затоа овие наоди се многу значајни. 
-  рак на стомак, преку алкалниот протеин Y3 во габата
-  рак на простата, андрогено зависен, поради имуномодулаторните својства на полисахаридите
-  саркома 180 и Ерлих 
Хепато-протективни својства – значително ги намалува негативните ефекти на алкохолот врз структура и функцијата на црниот дроб.

 

ВАЖНО: Coprinus Comatus не треба да се консумира со алкохол

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Избрани производи

За нас

Миконутри e ексклузивен увозник и дистрибутер на додатоците на исхрана од печурки од Mycology Research Laboratories (МРЛ), Обединетото Кралство, со сертификат за 100% органски производи од САД и ЕУ.

Повеќе..

Контакт

  • +38923128-268 +38923109-362
  • info@myconutri.mk

Facebook

MYCONUTRI © 2020. UKION SHOPS