Кордицепс-МРЛ

Кордицепс-МРЛ

1.855 ден.
Шифра на производ: 0001
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Кордицепс-МРЛ не е екстракт туку содржи мицелиум и примордиа (вегетативниот дел од фунгусот и млади плодови) од печурката Cordyceps sinensis што се одгледува асептично во биомаса. Потоа, биомасата се суши на ниска температура, се меле и се произведува во форма на таблети и прашок.

Таблети: 90 во кутија, секоја содржи по 500мг Кордицепс синесис.

Прашок: 250 гр. во кутија, со дозерка од 2 мг.

Особено е важно што Кордицепс-МРЛ содржи и плод и мицелиум бидејќи двата дела од габата содржат многу хранливи состојки што пак придонесува за поцелосен потенцијален ефект.

СостојкиКордицепс синесис (биомаса од печурката), микрокристалинска целулоза, силициум диоксид, магнезиум стеарат (растителен), стеаринска киселина (растителна).

Активна материја: 500мг во една таблета

Кордицепс-МРЛ не содржи вештачки бои, вештачки конзерванси и глутен.

Погоден e и за вегетаријанци.

Кордицепс-МРЛ е додаток на исхрана и не е замена за разновидна исхрана.

Упатство за употреба: Земете 3-6 таблети дневно. Најдобро е таблетите да ги пиете наутро (по 3 таблети) пред оброк. Доколку употребувате по 6 таблети дневно, тогаш се препорачува две дози по 3 таблети, наутро и навечер, пред оброк.

Габата Кордицепс синенсис содржи полисахариди, како аденозин, стероли, д-манитол, микроелементи, витамини (Б1, Б2, Б12, Е, К), белковини (тирозин и глутамин), ергостерол, јаглехидрати, нуклеозиди, полиамини, незаситени масни киселини, итн.

Кордицепс расте над 3000-5000 метри надморска висина. Спората од оваа габа може да преживее само ако падне врз гасеница или ларва само на еден вид инсект, цикада. Се собира пред летото, пред да се растопи последниот снег. Поради неговата реткост, но и поради проучените својства, таа била достапна само за царското семејство. Народно, ја нарекуваат Еликсир на животот.

Оваа печурка станува позната на западот по 90-те години, кога тим кинески атлетичарки постигнуваат девет светски рекорди на светски атлетски натпревар. Нивниот тренер ја спомнува исхраната на атлетичарките збогатена со употреба на Кордицепс, што ја зголемува нивната издржливост и енергетските резерви. Оттогаш, сериозните спортисти со задоволство го користат овој производ бидејќи не предизвикува здравствени проблеми, за разлика од употребата на синтетички стероиди. Кинеските спортисти користат Кордицепс како сигурна алтернатива на опасни лекови за подобрување на нивниот физички успех. По овој настан, светот сериозно се фокусираше на евалуација на фармаколошките својства на оваа печурка.

НЕ ја надминувајте препорачаната дневна доза.

ЧУВАЈТЕ ГИ ДАЛЕКУ ОД ДОФАТ НА ДЕЦА.

Кордицепс не спречува, дијагностицира, третира или лечи болести.

Производителот Mycology Research Laboratories  (MRL, UK) користи сопствена производствена технологија за култивирање печурки во Калифорнија.

Производот има сертификат од САД и од ЕУ за 100% органски производ.

Датум на важност: обележан на дното на амбалажата

Чувајте го на ладно и суво место

Доколку ви се потребни повеќе информации, на нашата страна прочитајте во делот КЛИНИЧКИ ИСПИТУВАЊА и контактирајте не за повеќе информации.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Кордицепс-МРЛ Кордицепс-МРЛ не е екстракт туку содржи мицелиум и примордиа (вегетативниот дел од фунгусот и млади плодови) од печурката Cordyceps sinensis што се одгледува асептично во биомаса. Потоа, биомасата се суши на ниска температура, се меле и се произведува во форма на таблети и прашок. Таблети: 90 во кутија, секоја содржи по 500мг Кордицепс синесис. Прашок: 250 гр. во кутија, со дозерка од 2 мг. .. Category: Product #: 0001 5 1 5 stars, based on 2 reviews Regular price: 1.855 ден. 1.855
Available from: MIKONUTRI

За нас

Миконутри e ексклузивен увозник и дистрибутер на додатоците на исхрана од печурки од Mycology Research Laboratories (МРЛ), Обединетото Кралство, со сертификат за 100% органски производи од САД и ЕУ.

Повеќе..

Контакт

  • +38923128-268 +38923109-362
  • info@myconutri.mk

Facebook

MYCONUTRI © 2024. UKION SHOPS

МИКОНУТРИ ДООЕЛ Скопје | ул. Луј Пастер бр.11/1, 1000 Скопје
Тел : + 389 (2) 312 8268 | e-mail : info@myconutri.mk
ЕМБС: 6808336 | ЕДБ : MK4080012530747 | ДЕЈНОСТ: Неспецијализирана трговија на големо