ХЕРИЦИУМ - МРЛ

ХЕРИЦИУМ - МРЛ

1.560 ден.
Производител: Mycology-Research-Laboratories
Шифра на производ: 0007
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Лавовска грива

Херициум-МРЛ не е екстракт туку содржи и мицелиум и примордиа (млади плодови) од Hericium erinaceus што се одгледува асептично во биомаса. Потоа, биомасата се прaви во таблети, а секоја содржи по 500мг. Потоа, биомасата се прави во таблети, а секоја содржи по 500мг.

Присуството на коренот во производот е многу важен, бидејќи тој содржи ензими за детоксикација, за спречување на оксидативниот стрес и на клеточниот развој.

Состојки: Hericium erinaceus (биомаса од печуркa), микрокристалинска целулоза, силициум диоксид, магнезиум стеарат (растителен), стеаринска киселина (растителна).

Производот не содржи вештачки бои, вештачки конзерванси и глутен.

Погодно за вегетаријанци

Производот е додаток на исхрана и не е замена за разновидна исхрана

Упатство за употреба: 3-6 таблети дневно. Најдобро е таблетите да ги пиете наутро (по 3 таблети), пред оброк. Доколку употребувате по 6 таблети дневно, тогаш се препорачува две дози по 3 таблети, наутро и навечер, или 3 пати по 2 таблети, пред оброк.

Плодот на оваа печурка е во форма на јајце и достигнува до 30цм големина. Заради изгледот, народно се нарекува Лавовска грива. Проф. Кавагиши ја нарекува „печурка на 21. век”, со оглед дека ја нарекува и „природна храна за неуроните”. Инаку, вкусот на оваа печурка се споредува со морска храна. Често е на менито на кинеската вегетаријанска кујна како замена за свинско или јагеншко месо. Легендите велат дека оние што редовно ја консумираат имаат челични нерви и меморија на лав.

Херициум содржи бетаглукани, богата е со супероксидна дисмутаза, калиум, цинк, железо, германиум, селен, фосфор, циатански деривати, фитостероли, ергостерол (провитамин Д2), протеоглукани, сите основни аминокиселини, полисахариди, протеини и мала количина натриум.

Најчесто се користи како додаток (според современи и традиционални извори) за

-       Подобрување на помнењето и состојби поврзани со нервниот систем: стимулација на развојот на факторот на развој на невралните клетки (Nerve Growth Factor), астроцитома клетки 1321N1, поддршка за создавање миелин, подобрување на когнитивните функции (Mori et al. 2009), неуроза, спречување прогрес на неколку автоимуни невро-дегенеративни болести; регенерација на периферните нерви; го користат лица со Алцхајмерова болест (за која постои и студија со позитивни резултати  преку примена на комбинација од печурките Кориолус и Херициум), Алцхајмерова сенилна деменција, деменција, Паркинсонова болест, Хантингтонова болест, АДХД, АЛС, ментална ретардација, минимална мозочна дисфункција, парализа, пареза, мултиплекс склероза 

-       Канцерозни бolesti (рак на мозок, на стомак, н ждрело) - полисахаридите и бетаглуканите имаат антитуморски, анти-мутагени ефекти и антиметастазирачки својства 

-       Поддршка на организмот - при замор, за спречување воспаленија, за поддршка на Т и Б лимфоцитите и подобрување на имунитетот на организмот 

-      Поддршка за црниот дроб и за стомакот, при варење на храната - го хармонизира стомакот, се користи при проблеми при варење, за гастритични и дуоденални чиреви, хроничен атрофичен гастритис, цревно воспаление или како превенција од влијанието на масна храна или стрес, заштитна улога и на црниот дроб. (Park et al. 2002). Најновите истражувања покажуваат својства на Херициум против Хеликобактер пилори (Hp).

-       Намалување на холестеролот, триглицеридите и шеќерот (Yang et al. 2002 и студија од 2003)

-       Помага за леукемија (моноцитични леукемични клетки U937)

-       Хроничен бронхит, пневмонија, плеурит, хроничен хепатит Б

-       Неплодност (мажи и жени); импотенција (мажи)

-       Анти-бактериски ефект – stafilokokus aureus (i kaj MRSA – stafilokokus aureus отпорен на meticilin (Kawagishi, 2005), а може да се користи и при третман на aspergillus niger, Bacillus cereus, candida albicans

Производителот Mycology Research Laboratories (MRL, UK) користи сопствена производствена технологија за култивирање печурки во Калифорнија. Производот има сертификат од САД и од ЕУ за 100% органски производ.

НЕ ја надминувајте препорачаната дневна доза.

Вкупно дози во кутија: 90 таблети за 30 денови

ЧУВАЈТЕ ГИ ДАЛЕКУ ОД ДОФАТ НА ДЕЦА.

Датум на важност: обележан на дното на амбалажата

Чувајте го на ладно и суво место

За повеќе информации, контактирајте не.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Mycology-Research-Laboratories ХЕРИЦИУМ - МРЛ Лавовска грива Херициум-МРЛ не е екстракт туку содржи и мицелиум и примордиа (млади плодови) од Hericium erinaceus што се одгледува асептично во биомаса. Потоа, биомасата се прaви во таблети, а секоја содржи по 500мг. Потоа, биомасата се прави во таблети, а секоја содржи по 500мг. Присуството на коренот во производот е многу важен, бидејќи тој содржи ензими за детоксикација, за спречување на.. Category: Product #: 0007 Regular price: 1.560 ден. 1.560
Available from: MIKONUTRI

За нас

Миконутри e ексклузивен увозник и дистрибутер на додатоците на исхрана од печурки од Mycology Research Laboratories (МРЛ), Обединетото Кралство, со сертификат за 100% органски производи од САД и ЕУ.

Повеќе..

Контакт

  • +38923128-268 +38923109-362
  • info@myconutri.mk

Facebook

MYCONUTRI © 2023. UKION SHOPS

МИКОНУТРИ ДООЕЛ Скопје | ул. Луј Пастер бр.11/1, 1000 Скопје
Тел : + 389 (2) 312 8268 | e-mail : info@myconutri.mk
ЕМБС: 6808336 | ЕДБ : MK4080012530747 | ДЕЈНОСТ: Неспецијализирана трговија на големо